22 YIL ÖNCE BAŞLAYAN HİKAYE

MVP Sportif Organizasyonlar, 2001 yılında kurucularının spor alanındaki bilgi ve deneyimini Türk gençliğine ve sporuna hizmet etmek ve yeni değerler kazandırmak amacıyla kurulmuştur.

DEĞERLERİMİZ

VİZYONUMUZ

Atatürk ilke ve devrimlerini yol gösterici olarak benimsemiş, zihnen ve bedenen güçlü, sağlıklı, kültürlü, ahlaklı ve kendine güvenen sporcular ve spor adamları yetiştirmek, onları Türk sporuna kazandırmak, Türk sporunu sahip olması gereken kalitede sporculara ve spor adamlarına kavuşturarak, hakettiği yerlere gelmesini sağlamak.

MİSYONUMUZ

Sporcularımıza Atatürk ilke ve devrimlerinin anlamını ve önemini öğreterek, cumhuriyetimize sahip çıkma bilincini aşılamak. Sporculara, okul ve sporu beraber yürütme motivasyonunu, genç yaşta plan ve program yapma alışkanlığını ve plan ve programlarına sadık kalma disiplinini, okulda başarılı olmak için gereken özgüveni, spora devam edebilmek için okulda da başarılı olmaları gerektiği bilincini ve erken yaşta, birden fazla işi aynı anda, aynı derece başarıyla yapabilme yeteneğini kazandırmak. Sporculara spor kültürünü ve spor ahlakını genç yaşlarda kazandırıp, onların spor kültürünü genel kültürlerinin, spor ahlakını genel ahlaklarının birer parçası haline getirmelerini, gerek sporcu, gerek yönetici, gerekse yalnızca izleyici olarak rakiplerine ve emeğe saygı duymalarını sağlamak, hangi sıfatla olursa olsun galibiyet sevincini de, mağlubiyet üzüntüsünü de ölçülü yaşamaları gerektiğini öğreterek, onlara kültürel, ahlaki ve duygusal gelişim süreçlerinde kılavuz olmak. Sporcuları kötü alışkanlıklardan uzak tutup, sporu yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası olarak algılamalarını sağlayarak, onları sağlıklı, kendilerine güvenen, zihnen ve bedenen güçlü bireyler haline getirmek.

 

TARİHÇEMİZ


MVP Sportif Organizasyonlar, 2001 yılında kurucularının spor alanındaki bilgi ve deneyimini Türk gençliğine ve sporuna hizmet etmek ve yeni değerler kazandırmak amacıyla kurulmuştur.

Kuruluşunun ilk faaliyeti İbrahim Kutluay Basketball Academy, gençlere basketbolu sevdirmeyi ve öğretmeyi amaçlar.

2002 yılında, İbrahim Kutluay Basketball Academy’de yetişen sporculara resmi maç, turnuva ve lig tecrübesi kazandırarak, kendilerine profesyonel spor kulüpleri tarafından yeterince ve adilce sağlanamayan spor kariyerlerinde ilerleme fırsatını sunmak ve onları Türk basketboluna ve Milli Takımlar’a kazandırmak amacıyla MVP Spor Kulübü kurulmuştur.

2003 yılında, 12 yaş altı sporcuların önemli bir eksiği olan maç deneyimini kazanmaları, takım oyununu, takım oyuncusu olmanın gereklerini, galibiyet sevinci ve mağlubiyet üzüntüsünü ölçülü yaşamayı erken yaşta öğrenmeleri ve U14 takımları seviyesine daha hazır ve daha deneyimli gelmelerini amaçlayan ve ülkemizde bir ilk olan Junior League (U12) düzenlenmeye başlanmıştır.

2004 yılında, Basketbol Okulları Birliği’nin kurucularından ve ilk üyelerinden olunmuştur. 2006 yılında, basketbol okullarında yetişen yeni nesil sporculara maç, turnuva ve lig deneyimi kazandırmak amacıyla, Basketbol Okulları Birliği Ligi düzenlenmeye başlanmıştır.

2007 yılında, A.B.D. yaz basketbol kampları düzenlenmeye başlamıştır.

2010 yılında, Ülker İçim sponsorluğunda, NTV Spor’da her hafta canlı yayınlanan İbrahim Kutluay ile Sahaya Çık programında basketbol eğitim bölümlerinin planlanması ve performansı gerçekleştirilmiştir.

İbrahim Kutluay Basketball Academy, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) tarafından ilk kez verilmeye başlanan “TBF Onaylı Basketbol Okulu” belgesini almaya hak kazanan ilk üç kuruluştan biri olmuş ve eğitim ile sporcu geliştirme faaliyetlerinin TBF standartlarında olduğunu kanıtlamıştır.

2014 yılında İbrahim Kutluay Basketball Academy, Yunanistan’da düzenlenen Paskalya turnuvasına katılmaya başladı.

2016 yılı Mart ayında İKBA sporcularına özel ilk March Madness (U10) basketbol turnuvası düzenlenmeye başlandı.

2018 yılında U10-U11 yaş gruplarına özel İstanbul sömestre gelişim kamp ve turnuvası ilk kez sporcu kabul etmeye başladı. Aynı yıl Sırbistanın başkenti Belgrad ile İtalyanın Bologna şehrinde dostluk maçları oynamaya başlandı.

2019 yılında Avrupa yakasındaki sporcularımız için MVP Etiler Spor Kulübü faaliyete geçti. Yine bu yıl Bosna Hersek Cumhuriyetine dostluk maçlarına gidildi. Ayrıca 04-06 yaş sporcularına özel GYMBALL çalışmaları başladı.

Yıllar içerisinde sabır ve istikrar ile yetişen sporcularımızın eğitimlerine verdiğimiz önem sonucu, birçok sporcumuz A.B.D.’de düzenlenen NBA Yaz Kamplarına katılmış ve yine birçok sporcumuza A.B.D. üniversitelerinde spor bursu temin edilerek eğitim ve basketbol kariyerlerine bu ülkede devam etme olanağı sağlanmıştır.

HEDEFLERİMİZ

  • Gençlere spor yapabilecekleri, enerjilerini doğru alanlara yönlendirerek kötü alışkanlıklardan uzak duracakları, zihnen ve bedenen sağlıklı bireyler haline gelmelerini sağlayacak ortam ve imkanları yaratmak.
  • Gençlere basketbol özelinde sporu sevdirmek; onları spor yapmaya teşvik etmek.
  • Basketbola ilgi duyan gençlere basketbol öğretmek.
  • Sporculara genç yaşta plan ve program yapma alışkanlığını ve plan ve programlarına sadık kalma disiplinini, birden fazla işi aynı anda, aynı derece başarıyla yapabilme yeteneğini kazandırmak.
  • Gençlere spor yapabilecekleri, enerjilerini doğru alanlara yönlendirerek kötü alışkanlıklardan uzak duracakları, zihnen ve bedenen sağlıklı bireyler haline gelmelerini sağlayacak ortam ve imkanları yaratmak.
  • Basketbolu bir araç olarak kullanarak, sporcuların eğitimlerine, kültürel ve ahlaki gelişimlerine kılavuz ve yardımcı olmak.
  • Türk basketboluna ve Milli Takımlar’a yeni yetenekler kazandırmak.
  • Sporculara çalışma alışkanlığını ve disiplinini kazandırmak.
  • Profesyonel sporcu olmasalar dahi Türk sporuna faydalı olacak ve değer katacak, sporun anlamını, önemini, gerçeklerini, zorluklarını ve gereksinimlerini iyi bilen, iyi donanımlı, icraat ve eleştirilerinde yapıcı spor izleyicileri, spor yazarları, spor antrenörleri ve spor yöneticileri, sporun ve sporcunun zorluklarını ve ihtiyaçlarını anlayan ve onlara hakettikleri imkanları sağlama anlayış ve motivasyonunda idareciler ve işadamları yetiştirmek.